Projekt
2015 - II nagroda
Inwestor
Miasto Olsztyn
Lokalizacja
Olsztyn, al. Piłsudskiego
Zespół
Michał Adamczyk, Mikołaj Kwieciński, Piotr Bylka, Piotr Musiałowski, Krzysztof Nowotka
Współpraca
Szymon Chmielewski, Izabela Januszewicz
W miejscu przeznaczonym pod modernizację znajduje się obecnie stadion lekkoatletyczny mieszczący boisko do piłki nożnej z bieżnią. Celem przebudowy jest uzyskanie stadionu piłkarskiego z podgrzewaną murawą, zadaszonymi trybunami o pojemności 12 tys. miejsc oraz dachem pokrytym tkaniną membranową. Obiekt ma stanowić bazę treningową i być wyposażony w niezbędną infrastrukturę, pomieszczenia biurowe i strefę kibica.
Punktem wyjścia do projektowania elewacji była geometria i konstrukcja muru pruskiego, będącego znakiem rozpoznawczym regionu. W tym celu wyodrębniono zasady konstrukcji, tworzące charakterystyczny rysunek ścian: odsłonięcie struktury nośnej, złamanie ortogonalnego rytmu skośnymi elementami i zaakcentowanie obramieniem otworu okiennego.
Elementy tworzące ażurowy szkielet stadionu, nawiązujące do ściany ryglowo-szkieletowej, wykonane są w technologii żelbetowej - prefabrykowanej. Stanowią one zewnętrzną, pracującą strukturę nośną stadionu. Aby podkreślić rangę pierwszego planu i sprawić, by nawiązania historyczne były bardziej czytelne, podjęto decyzję o uporządkowaniu tła. Scalono kubatury sanitarne i gastronomiczne, chowając je za parawanem ściany. Siatki z lin stalowych, wygradzające obiekt od zewnątrz organizują strefy sektorowe i ciągi komunikacyjne. Za pomocą tych samych rozwiązań przesłonięto strukturę dachu. Wszystkie te decyzje projektowe podporządkowane są wydobyciu i podkreśleniu znaczenia ściany zewnętrznej.
W strefach womitoriów wprowadzono błękit jako element oznakowania sektorów. Stanowi to nawiązanie do barw klubowych Stomilu Olsztyn.
Strefy parkingowe oraz stanowiska postojowe wozów transmisji satelitarnej zlokalizowano od strony ul. Leonharda. W nasypie skarpy, w pierzei placu miejskiego, który łączy park z pływalnią, zaplanowano postawienie budynku zawierającego m.in. kasy oraz kawiarnię z przeszkloną elewacją. Tereny wokół placu miejskiego mają pozostać strefą pieszą, łatwo adaptowalną pod różnego rodzaju imprezy plenerowe.