Projekt
2011 - wyróżnienie w konkursie
Inwestor
Miasto Gniezno Zarząd Gospodarowania Lokalami
Lokalizacja
Gniezno, Plac 21 Stycznia
Zespół
Michał Adamczyk, Mikołaj Kwieciński, Piotr Musiałowski
Punktem wyjścia do projektu było potraktowanie targowiska jako enklawy w przestrzeni miejskiej. Koncepcja wyznaczenia czytelnej granicy i organizacji handlu dla targowiska położonego w przestrzeni historycznej, jest reakcją na sytuację, kiedy targowisko „wylewając się” do strefy ulic, zawłaszcza je, generując konflikt komunikacyjny. W koncepcji rewitalizacji pojawia się więc zdefiniowane ogrodzenie – ażurowa ściana, odzielająca część handlową od miasta. Wejścia zakacentowane są poprzez place, dzielące strukturę targowiska na części oferujące konkretny asortyment. Wyróżnia je, czerpiąca z miejscowej architektury nawierzchnia posadzki, wykonana z cegły klinkierowej. Ściana graniczna targowiska wykonana jest z elementów ażurowych, łagodzących wrażenie monotonii. Zwężają się one w strefach ogrodzenia, sąsiadujących z drzewami na obrzeżach targu. Daje to efekt transparentności i otwiera widok na elementy zieleni miejskiej. Po zmroku światła bazaru rozświetlą okoliczne drzewa, zapalając je niczym lampiony.
Część handlowa targowiska rozciąga się wzdłuż całej południowej pierzei. Część północno – zachodnia, w sąsiedztwie Rynku Bednarskiego, decyzją autorów stała się strefą wolną od handlu i wraz z punktem gastronomicznym, ławkami i zielenią, stanowi przestrzeń przeznaczoną na odpoczynek, kulturę i wydarzenia o tymczasowym charakterze. Punkt gastronomiczny przy jednym z placów wejściowych, to jedyny obiekt ”wyłamujący się” z bloku stoisk handlowych. Jego kształt wynika z położenia na osi widokowej na wieżę Katedry Gnieźnieńskiej.
Poziom „zero” płyty targowiska pokrywa się w z poziomemu przylegającego terenu. Różnica tworzy się jedynie w zachodniej części, gdzie zaprojektowano szerokie schody. Plac górny „spływa” pochyłością schodów w kierunku osi widokowej na Katedrę. Pochyła płaszczyzna schodów zbudowana jest z ażurowych wąskich elementów betonowych, które skracając swoją szerokość, zamieniają się w elementy poziomych betonowych żaluzji odpowiedzialnych za naturalną wentylacje parkingu.