Projekt
2011 - wyróżnienie w konkursie
Inwestor
Akademia Sztuk Pięknych
Lokalizacja
Warszawa, ul. Spokojna
Powierzchnia
2300m2
Zespół
Michał Adamczyk, Mikołaj Kwieciński, Piotr Musiałowski
W miejscu przeznaczonym na realizację obiektu znajduje się zabytkowy zespół budynków Miejskich Zakładów Sanitarnych. To unikatowy przykład warszawskiej architektury municypalnej z pocz. XX wieku. Teren pod budynek Wydziału Rzeźby znajduje się we wschodniej części działki, w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowego kompleksu cmentarzy - Powązek i Cmentarza Żydowskiego. Do specyfiki miejsca wnoszą one geometryczny rygor ceglanych ogrodzeń oraz ścianę wysokiego drzewostanu. Stanowi to o unikalnej atmosferze miejsca i wymaga szczególnego traktowania.
Konieczność zbudowania możliwie największego dystansu pomiędzy istniejącą strukturą a projektowanym budynkiem oraz szczupłość miejsca i rozbudowany program funkcjonalny radykalnie wpłynęły na kształt zaproponowanej architektury. Logika przestrzenna historycznego zespołu podyktowała stworzenie kolejnego dziedzińca – nowego placu. Zespół wielkogabarytowych pracowni został umieszczony pod poziomem terenu. Jego zadaszenie pokrywa się z obrysem placu. Poprzez swoje liczne perforacje dach zapewnia dostęp światła oraz wizualny kontakt pomiędzy poziomami.
Plac staje się uczelnianą agorą, przestrzenią czasu wolnego. Może też stać się przestrzenia do reprezentacyjną, stając się terenem ekspozycji stałych czy tymczasowych, wydarzeń plenerowych, instalacji, performance itp. Autorzy nie wykluczają również możliwości mobilnego, membranowego przykrycia tej powierzchni. Koncepcja zakłada, że posadzka, zresztą tak jak i ściana nadziemnej części kubaturowej jest wykończona czerwonym brukiem – czerwoną cegłą ceramiczną. Razem z istniejącym historycznym zespołem stają się monolitem – zacierając różnicę pionu i poziomu, starego i nowego, porządkują i scalają przestrzennie. Dzięki niemu istniejąca zabytkowa struktura ma szansę zyskać oprawę.